آموزش الفبا + یه خبر خوش

می خواستم به مناسبت ٢.۵ سالگی محمد مهدی پستی بنویسم از تواناییهای پسرم و ایینکه چه چیزهایی را بلد است .اما در ۶ بهمن این کار میسر نشد. با یکماه تاخیر قسمتی از آن را مینویسم.


چند ماه پیش بود که به فکرمون رسید حروف الفبا را به گل پسر یاد بدیم. اونقدر ازین فکر به وجد اومدیم که همون موقع یعنی بعداز ظهر یک روز آفتابی که محمد مهدی خواب بود با بابایی اقدام به درست کردن کارت های الفبا کردیم. بابایی شابلونی از حروف الفبا داشت که مربوط به دوران مدرسه اش بود. تکه مقواهای سفید و محکمی هم داشتیم که برای روز مبادا!!! نگه داشته بودم. من مقوا را به اندازه کارت های متوسط می بریدم و بابایی زحمت کشدن حروف الفبا را بر روی آن می کشید. بعدش هم من با مداد رنگی تزیینات ساده ای برای جذاب شدن دور کارت کشیدم.


کارمان را با حرف الف شروع کردیم .شوق محمد مهدی برای یاد گیری از ما هم بیشتر بود انگارتشویق. تا بیکار می شدیم میگفت: مامان کایتای الفبا(کارتای الفبا). با وجود اینکه آموزش الفبا، بدلیل آماده شدنم برای امتحان خیلی مداوم و یکدست نبود اما خدارو شکر محمد مهدی تا الان تقریبا بیشتر حروف الفبا رو میشناسه و خیلی هم لذت می بره ازین که می تونه بعضی حروف سر در مغازه ها یا پلاک ماشین ها رو بخونه ( آخه گل پسر اعداد فارسی رو هم تا ٣٠و اعداد انگلیسی رو تا ١٠ میتونه بخونه) . راستی کارتهای الفبای دست ساز ما به حدود ١٢-١٣ تا رسید و بعد رفتیم از بیرون دو سری کارت الفبا که خیلی جذاب بودند خریدیم.


دو تا مسئله وجود داره:

١- یکی از دوستان میگفت یاد دادن الفبا زودتر از سن مدرسه باعث خواهد شد که وقتی بچه مدرسه میره اشتیاقی به کلاس نداشته باشه شما درین زمینه اطلاعات یا نظری دارید؟خوشحال میشم اگه بدونم.

٢- هنوز ترکیب الفبا -البته به جز ترکیب ساده با- رو به محمد مهدی یاد ندادیم. شما راه خاصی برای این کار بلدید؟ یعنی نمیدونم چه طور باید آموزش این قسمت رو شروع کرد.

 

پ.ن١ : همه عزیزان مطمئن باشن که در آموزش به گل پسر هیچ اجبار و فشاری نیست. کاری رو شروع میکنیم، اگر اون از خودش اشتیاق نشون داد ادامه میدیم و گرنه فعلا کنار میذاریم. حتی در اون اوایل که خیلی دوست داشتم به محمد مهدی قرآن یاد بدم دیدم زیاد مایل نیست اول مدتی گذاشتم کنار. بعد به صورت نامحسوس شروع کردم. یعنی وقت و بی وقت با صدای بلند سوره توحید رو که کوتاه هم هست در حضورش میخوندم (مثلا در ماشین یا هرجای دیگه). بعد از مدت کمی دیدم محمد مهدی عزیزم همراه با من می خواند و سوره را خفظ شده. تا الان سه تا سوره قرآن را یاد گرفته. حمد-توحید-کوثر


پ.ن٢ : این روزها درگیر مراسم عقد کنون دایی محمد مهدی، محمد باقر عزیزم هستیم که در این پست ذکر خیرش رفته بودتشویق. خدا بهمون لطف کرد و یکی از صالح ترین ها رو نصیبش کرد. همونطور که برای داداش محمد عزیزم کرده بود.  عروسهای نازنین ما دو تا خواهر از گل بهتر هستند که بی اغراق مثلشون کم پیدا میشه از خانومی و نجابت. خدارو صدها هزار مرتبه شکر.امیدوارم از خوشبخت ترین زوجهای دنیا بشنقلب.

/ 30 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مامان فاطمه

سلام عزیزم.گل پسرت چطوره[قلب]ممنون از اینکه به ما سرزدید و خوشحالمون کردید.[دست]نامزدی برادرتون رو هم تبریک میگم امیدوارم همه لحظات زندگیشان سرشار از شادی و محبت باشد.[دست] اگر با تبادل لینک موافقید خبرم کنید. موفق باشید.

مامان محمد حسین

سلام عزیزم و خسته نباشید . خیلی خوبه که به فکر اموزش هستید و بهتر از اون شوق محمد مهدی جان هست که ایشاله تو اینده مشکلی پیش نخواهد اومد و فکر میکنم که اشتیاقش هم بیشتر باشه وقتی بتونه درک کنه کلمات بیشتری رو .ایشاله همیشه بخوشیو عروسی و شادی باشید[بغل][ماچ]

مامان محمد جواد

امتحانت رو دادی؟ به سلامتی ایشالا خوشبخت بسن عروس و داماد جدید و همه قدیمیاالبته منم به محمدجواد اعداد رو یاد دادم سوره هارو هم شب ها قبل از خواب مثلا یکی دوهفته یک سوره خاص رو میخونیم اونم زود حفظ میشه. اما در مورد حروف بی تجربه ام ما سعی کردیم از بن بن بن استفاده کنیم (یعنی آموزش کلمه بدون آموزش حروف )هنوز که نتیجه جالبی نداده یعنی بیشتر به عکسهاش دقت میکنه . منم شنیدم نباید حروف رو قبل از مدرسه یاد داد وال فقط در همین حد.

مامان دانیال

سلام. ماشاالله به محمد مهدی عزیز که ژیشرفتش خیلی سریعه. مامانی چرا از بن بن بن استفاده نمیکنی؟ اینجوری برای ترکیب حروف دیگه مشکل نداری. عروس دار شدنتون هم مبارک.امیدوارم همیشه در پناه حق خوب و خوش باشید.[ماچ][ماچ][ماچ]

مريم

سلام خانمی.ماشالا به این گل پسر با استعداد خوبی که داره.راستش من تا حالا به فکر آموزش الفبا به ریحانه نیفتاده بودم.اما کلمات انگلیسی رو خیلی خوب یاد میگیره.هر کلمه رو فقط کافیه یه بار بهش بگیم .اما برای یاد گیری اعداد اصلا علاقه ای از خودش نشون نمیده. همین طور رنگ ها.منم خیلی بهش فشار نمیارم.کار شما هم کاملا درسته.وقتی استعداد آقا پسری به این خوبیه چرا که نه.راستی عقد خان دایی هم مبارک باشه.ما هم در شرف عروس دار شدنیم تا چی پیش بیاد.

زینب سادات

زن داداش های من هم با هم خواهرن و هر دوشون دختر عمه های من !